przejdź do Sochaczew.pl
72879 odwiedzin
Powstania Narodowe i ich przywódcy - prelekcja Jakuba Wojewody w DDPS

Prelekcją Pana Jakuba Wojewody – historyka, kustosza Muzeum  Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą  rozpoczęto 25 stycznia 2018r w Dziennym Domu Pomocy Społecznej cykl spotkań seniorów  z historią opisującą walkę o odzyskanie niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej.

W związku z przypadającą 22 stycznia 2018r -  155 rocznicą powstania styczniowego - pierwsze spotkanie poświęcone było  temu wydarzeniu.

Pan Jakub Wojewoda z niezwykłą znajomością zagadnień, z ogromną pasją przedstawił udział żołnierzy i dowódców z naszych okolic  w powstaniu styczniowym. Omówił miejsca i przebieg większych starć z rosyjskimi żołnierzami, miejsca pochówku i upamiętnienia walk z zaborcą w bliskim otoczeniu Sochaczewa. Podkreślał konsekwencje, jakie ponosili uczestnicy i ich rodziny angażujące się w pomoc powstańcom: utratę majątków, zsyłkę na Sybir, utratę życia. Zwracał uwagę na trud i ofiary jakimi okupiono na przestrzeni ponad wieku odzyskanie niepodległości i suwerenności, na konieczność pielęgnowania pamięci o ludziach , którzy przelewali krew w imię  najwyższych wartości .

Zgromadzeni w świetlicy Dziennego Domu seniorzy gromkimi brawami podziękowali za bardzo ciekawy wykład, a po zakończeniu podejmowali rozmowy z P. Jakubem dopytując o szczegóły, dzieląc się własnymi refleksjami .

Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi  Wojewodzie - kustoszowi Muzeum oraz Panu Dyrektorowi Pawłowi Rozdżestwińskiemu  za to niezwykłe spotkanie z historią podarowane pensjonariuszom i ich przyjaciołom.

O kolejnych spotkaniach w Dziennym Domu organizowanych w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy informować na bieżąco.

A A A
25.01.2018
godz.09:33
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość